BEDRE PSYKIATRI har sammen med Landsforeningen af tidligere og nuværende psykiatribrugere (LAP) gennemført et treårigt udviklingsprojekt. Projektet havde til formål at undersøge, hvad der fremmer og hæmmer den enkeltes muligheder for at komme sig helt eller delvist, samt  afdække brugernes og de pårørendes krav og ønkser til recovery-orientering.

Projektet var finansieret af Socialministeriet. Kik her og kom til projekt Recovery-Orienterings hjemmeside.

En bedre hjælp space BEDRE PSYKIATRI og LAP har på baggrund af projektet formuleret 15 krav til fremtidens psykiatri - de kan læses her.

 

En helt anden hjælp space

"En helt anden hjælp - den korte" Dette hæfte er en meget kort version af bogen En helt anden hjælp - recovery i et bruger- og pårørende perspektiv.

Du kan læse hæftet her

I to temanumre af bedre psykiatri , kan du læse mere om recovery:

Forside 02 2006

klik her - og læs tema om recovery

Læs om, hvordan recovery kan bruges i behandlingspsykiatrien samt vores og LAP´s 15 forslag til en bedre psykiatri.

Forside 01 2006

Klik her - og læs mere om recovery

  • Toppsykiatere: Patienters ressourcer skal bruges
  • Når recovery ideer praktiseres

Klik her og læs mere om recovery på Fagbladet Socialpædagogens tema-hjemmeside.

Hos Videnscenter for Socialpsykiatri kan du også finde mere information om recovery - klik her.